Ortodoncja

Powrót doStomatologiastrony wyżej

Ortodoncja jest dziedziną stomatologii zajmującą się leczeniem wad zgryzu i nieprawidłowości zębowych. Równe zęby i piękny uśmiech to obecnie nie tylko kwestie estetyki, ale przede wszystkim zdrowia, dobrego samopoczucia i pewności siebie. Dlatego tak ważne jest leczenie i profilaktyka wad zgryzu od najmłodszych lat.


 

W Centrum Stomatologii i Ortodoncji DENTICA leczenie ortodontyczne polega w pierwszej kolejności na zapobieganiu i eliminowaniu zaburzeń czynnościowych takich jak: oddychanie przez usta, ssanie palca, nieprawidłowe połykanie oraz związane z tym wady wymowy. Leczenie to obejmuje mioterapię czyli wykonywanie zalecanych ćwiczeń, naukę nowych prawidłowych funkcji (takich jak: oddychanie czy przełykanie), jak również stosowanie prostych aparatów ortodontycznych.

Leczenie ortodontyczne

Leczenie ortodontyczne aparatami zdejmowanymi jest pierwszą, bardzo istotną fazą i pozwala wyeliminować zaburzenia czynnościowe, jak również zaburzenia w rozwoju kości szczęki i żuchwy. Wszystkie te schorzenia leczy się w momencie gdy Pacjent rośnie.

 

ORTODONTA CZĘSTOCHOWA

 

Leczenie aparatami stałymi

 
Leczenie aparatami stałymi polega na prawidłowym ustawieniu zębów na wyrostku zębodołowym. Aparaty stałe to urządzenia składające się z elementów:
 
●  zaczepów przyklejanych do powierzchni zębów (zamki ortodontyczne, rurki, pierścienie),
●  łuków umieszczanych w zamkach ortodontycznych,
●  oraz elementów dodatkowych t.j.: sprężynki, haczyki.

Dzięki temu, iż aparaty stałe wywierają siłę bez przerwy, przez cały czas leczenia pozwalają na precyzyjne ustawienie zębów w jamie ustnej.
 
Są różne rodzaje aparatów stałych. Możemy je podzielić ze względu na sposób działania na aparaty standardowe oraz aparaty samoligaturujące.
 
Zarówno aparaty standardowe jak i samoligaturujące mogą występować w wersji metalowej lub estetycznej.

APARAT SAMOLIGATURUJĄCY

Przebieg leczenia ortodontycznego

1) Konsultacja ortodontyczna (pierwsza wizyta)
 
●  wywiad,
●  badanie,
●  pobranie wycisków do wykonania modeli diagnostycznych uzębienia,
●  wykonanie zdjęć rentgenowskich cyfrowych w naszej Pracowni RTG: jedno panoramiczne i jedno cefalometryczne,
●  wykonanie fotografii twarzy i zębów.

RTG PANTOMOGRAFICZNE


2) Opracowanie planu leczenia (druga wizyta)
 
Celem drugiej wizyty jest zapoznanie Pacjenta z wynikami badań i przeprowadzonej analizy zgryzu oraz przedstawienie Planu leczenia uwzględniającego:
 
●  dobór aparatu lub aparatów ortodontycznych,
●  omówienie przebiegu oraz przewidywanego czasu leczenia,
●  udzielenie odpowiedzi na pytania Pacjenta.

MODELE DIAGNOSTYCZNE
 

3) Rozpoczęcie właściwego leczenia (trzecia wizyta)
 
●  naklejenie aparatu stałego lub/ i oddanie Pacjentowi innych aparatów (aparatów zdejmowanych). Należy dodać, iż są to zabiegi zupełnie bezbolesne,
●  instruktaż higieny jamy ustnej w trakcie leczenia ortodontycznego,
●  zalecenia i uwagi związane z użytkowaniem aparatów ortodontycznych.
 
4) Wizyty kontrolne
 
Częstotliwość wizyt kontrolnych uzależniona jest od rodzaju aparatów, zastosowanej metody leczenia i indywidualnych potrzeb Pacjenta. Celem wizyt jest kontrola przebiegu leczenia, aktywacja aparatów.
5) Zakończenie aktywnej fazy leczenia
 
Zdjęcie aparatów stałych lub zaprzestanie aktywacji w przypadku aparatów zdejmowanych.
 
6) Faza retencji
 
Jest to ostatni, bardzo ważny i obowiązkowy etap leczenia. Dzięki retencji możliwa jest stabilizacja osiągniętych wyników i zapobieganie nawrotowi wady.
 
W przypadku aparatów ruchomych funkcje aparatu retencyjnego często może spełnić dotychczas użytkowany aparat bez aktywacji.
 
W przypadku leczenia aparatami stałymi, po zdjęciu aparatu, oczyszczeniu zębów z kamienia i osadu i ich wypolerowaniu zostaje pobrany wycisk i wykonany aparat retencyjny (płytka, szyna) lub/ i naklejony cienki drucik na wewnętrznej powierzchni zębów.

APARATY RETENCYJNE
 

Prawidłowo przeprowadzone leczenie pozwala uzyskać optymalne wyniki: piękny, estetyczny oraz harmonijny wygląd twarzy i zębów. Wczesne leczenie ortodontyczne niejednokrotnie pozwala osiągnąć znakomite efekty bez konieczności usuwania zębów.

Zobacz także: 

Insignia

Zapłacisz u nas kartą: VISA MASTERCARD MAESTRO POLCARD PLUS
Płatność ratalna z serwisem: MEDIRATY
Wszystkie bieżące informacje znajdziesz na naszej stronie Facebook