Uśmiech dla seniora

Powrót doCo nowego?strony wyżej
Niezależnie od wieku, każdy z nas zasługuje na piękny uśmiech. Lek. dent. Marcin Sarna z Centrum Stomatologii i Ortodoncji Dentica w Częstochowie radzi jak dbać o zdrowy i biały uśmiech, który odejmuje lat i jest odzwierciedleniem zdrowia ogólnego.

Pełne i zdrowe uzębienie to nie tylko możliwość prawidłowego spożywania pokarmów, które jest konieczne dla zdrowia ogólnego, ale również kwestie estetyczne oraz swobodne funkcjonowanie. Konsekwencją braków zębowych są widoczne na twarzy pogłębione bruzdy nosowo wargowe, zmarszczki okołowargowe, zapadnięte policzki oraz obniżenie kącików ust.

 
Lepiej zapobiegać niż leczyć

Głównym celem dzisiejszej stomatologii jest jak najdłuższe utrzymanie zębów własnych pacjenta. I tu najlepiej sprawdza się zasada: lepiej zapobiegać niż leczyć. Zdrowe zęby możemy utrzymać do późnej starości, ale ważna tu jest stała opieka lekarza dentysty oraz konsekwencja i sumienność w codziennych zabiegach higienizacyjnych.

Braki można uzupełnić

Należy pamiętać, że nawet utrata jednego zęba może nieść za sobą konsekwencje w postaci zaburzeń zgryzu, kłopotów z żuciem czy wymową, a na przestrzeni lat negatywnie wpłynie na pozostałe zęby. Istnieją trzy zasadnicze rozwiązania uzupełniające braki zębowe: protezy zębowe ruchome; mosty, czyli uzupełnienia na zębach własnych pacjenta oraz implanty zębowe.

Pierwszym i najprostszym rozwiązaniem są wszelkiego rodzaju protezy ruchome. Istnieje cała gama protez wyciąganych, które mogą uzupełnić zarówno kilka braków zębowych, jak i bezzębie szczęki czy żuchwy. Takie protezy składają się ze sztucznych zębów oraz różnego rodzaju płyt protezy (najprostsze akrylowe, nylonowe, acetalowe, czy w końcu metalowe w protezach szkieletowych). Dochodzą do tego często elementy retencyjne, najczęściej w postaci klamer, których zadaniem jest utrzymanie protezy na swoim miejscu. W przypadku bezzębia za utrzymanie protezy odpowiedzialne są siły adhezji, kohezji, siła przyssania oraz siła mięśni policzka i warg. Duży dyskomfort może sprawiać rozległa powierzchnia niezbędna do utrzymania protezy we właściwym miejscu, dlatego pacjenci często używają klejów do protez. Protezy ruchome często powinny być tylko rozwiązaniami tymczasowymi. Niestety ze względu na niską cenę są często rozwiązaniami długotrwałymi. Użytkowanie najprostszych protez zębowych powoduje szybszy zanik kości szczęki i żuchwy, często też rozchwianie pozostałych, nierzadko nielicznych już zębów własnych pacjenta. Powinno to wiązać się z częstszymi i regularnymi wizytami kontrolnymi w celu korekty podłoża protezy. Dla wielu pacjentów będzie to rozwiązanie najtańsze, ale jednocześnie najmniej komfortowe, a nieraz i niefunkcjonalne.

Drugim rozwiązaniem są oparte na zębach własnych pacjenta mosty protetyczne. Pojedyncze, mocno zniszczone zęby powinny zostać odbudowane koroną protetyczną. To nic innego jak „czapeczka” odbudowująca koronę zęba. Mogą one być wykonane ze stopów metali, złota pokrytych porcelaną czy pełnoceramiczne. Ich zadaniem jest odbudowanie funkcji i estetyki zębów własnych. Most protetyczny to połączenie takich koron, które jest zacementowane na stałe na zębach filarowych pacjenta. Aby jednak móc wykonać taki most muszą zostać spełnione odpowiednie warunki w jamie ustnej pacjenta. Nie bez znaczenia jest fakt, że zęby sąsiadujące z luką zębową zostaną oszlifowane przez lekarza celem stworzenia miejsca na osadzenie mostu protetycznego. W dobie dzisiejszego rozwoju medycyny i nauki często ten etap będzie decydującym dla pacjenta kryterium poszukiwania lepszego rozwiązania, które pozwoli na odtworzenie funkcji i estetyki bez ingerencji w sąsiednie, nieraz całkowicie zdrowe zęby pacjenta. Takim rozwiązaniem są implanty zębowe. Umożliwiają one uzupełnienie zarówno pojedynczych braków zębowych, jak i bezzębia. Czym jest implant zębowy? Naturalny ząb składa się z korony widocznej w ustach oraz ukrytego w kości korzenia. Implant to swoistego rodzaju śruba wykonana z tytanu, która ma za zadanie odtworzyć naturalny korzeń zęba. Zabieg implantacji polega na wkręceniu takiej śruby w miejsce brakującego zęba. Ten etap nazywamy chirurgicznym. Sam zabieg często wywołuje obawy pacjentów, jednak zupełnie niepotrzebnie, gdyż jest on całkowicie bezbolesnym, przewidywalnym zabiegiem wykonywanym w znieczuleniu miejscowym. Tytan jako materiał biozgodny z ludzkim organizmem pozwala na integrację implantu z kością szczęki czy żuchwy. Po okresie wgajania implantu (najczęściej 3-6 miesięcy) uzyskuje się jego stabilizację, a lekarz dentysta przystępuje do etapu protetycznego. Za pomocą specjalnych łączników do „sztucznego korzenia” lekarz mocuje porcelanową koronę uzupełniającą brak. W przypadku mnogich braków, wymagane jest często wszczepienie więcej niż jednego implantu i wykonaniu na nich mostów na implantach. U pacjentów bezzębnych możemy wykonać protezę ruchomą ustabilizowaną na wszczepach implantologicznych za pomocą specjalnych belek czy zatrzasków. Zapewnią one solidne osadzenia protezy, możliwość redukcji powierzchni protezy, co zaowocuje dużo wyższym komfortem użytkowania takiego uzupełnienia. Implanty są bezpiecznym i trwałym rozwiązaniem.

O wyborze typu rozwiązania należy zawsze zdecydować indywidualnie, a całe leczenie musi poprzedzać dokładna diagnostyka oraz ustalenie planu leczenia uwzględniającego warunki oraz oczekiwania pacjenta.

Zapłacisz u nas kartą: VISA MASTERCARD MAESTRO POLCARD PLUS
Płatność ratalna z serwisem: MEDIRATY
Wszystkie bieżące informacje znajdziesz na naszej stronie Facebook