Pierwsza wizyta u dentysty

Powrót doCo nowego?strony wyżej

Pierwsza wizyta u dentysty to prawdziwe wyzwanie i dla dziecka i dla rodziców. Nie musi być koszmarem. Wystarczy, że badania kontrolne zębów zaczniecie odpowiednio wcześniej i właściwie przygotujecie dziecko do wizyty u dentysty.


Wielu rodziców małych dzieci zastanawia się, kiedy zabrać swoją latorośl pierwszy raz do stomatologa. Pierwsza wizyta adaptacyjna u stomatologa powinna odbyć się ok.12-go miesiąca em życia dziecka. Niektórych może zdziwić tak wczesny okres, bo dopiero co wyrzynają się pierwsze ząbki. Jednak właściwe dbanie o zdrowie zębów mlecznych jest kluczowe również dla zdrowia zębów stałych oraz prawidłowego rozwoju zgryzu. Badanie dziecka na pierwszej wizycie, choć krótkie jest bardzo ważne, ponieważ stomatolog jest w stanie wychwycić początki próchnicy na bardzo wczesnym etapie, kiedy rodzic sam może jeszcze nie zauważać, że z ząbkami malucha dzieje się coś złego. Pamiętajmy, że już u niemowląt może pojawić się tzw. próchnica butelkowa, która ma duży związek ze sposobem karmienia dziecka. Jeśli na przykład maluch zasypia z butelką w buzi lub wybudza się w nocy i pije modyfikowane mleko albo co gorsze słodkie herbatki,  to takie zachowania mogą prowadzić do gwałtownego rozwoju próchnicy. W takim wypadku konieczne jest jak najszybsze leczenie zębów objętych próchnicą.


Wizyta małego pacjenta przebiega dość szybko, polega na szybkiej ocenie stanu zdrowia jamy ustnej . Dziecko może siedzieć na kolanach u rodzica. Lekarz zagląda do jego jamy ustnej, ogląda zęby, dziąsła, sprawdza wędzidełka wargowe i  podjęzykowe. Na tej wizycie powinna odbyć się przede wszystkim rozmowa rodzica z dentystą. Nie bójcie się więc w jej trakcie zadawać pytań dentyście. Warto również przyjść z drugą osobą, która zaopiekuje się dzieckiem tak, aby móc swobodnie porozmawiać z lekarzem i zapytać o wszystko co budzi Wasze wątpliwości. Stomatolog podczas pierwszej wizyty powinien poinstruować pokazać rodzicom jak prawidłowo dbać o zęby dziecka, jakiej szczoteczki i pasty używać (dla wielu rodziców zaskakujące jest to, że stosujemy je już od pierwszego ząbka.) Rozmowa powinna obejmować również temat diety dziecka. Stomatolog powinien wyjaśnić, co powinno ono jeść, i jakich produktów unikać, aby zęby malucha były zdrowe, a zgryz prawidłowo się rozwijał. W profilaktyce próchnicy wiele bowiem zależy od odpowiedniego żywienia. Bardzo ważne jest to zwłaszcza u małych dzieci, u których dopiero pojawiają się pierwsze bardzo delikatne zęby mleczne. Lekarz stomatolog podczas pierwszej wizyty powinien omówić z rodzicem, jeśli zachodzi taka potrzeba kwestię nawyków dziecka, a więc używania smoczka, czy też ssania palca. Te tematy są bardzo ważne z punku widzenia profilaktyki wad zgryzu i nauki prawidłowej wymowy.


Po rozmowie lekarz stomatolog powinien wyznaczyć kolejny termin wizyty, zazwyczaj wizyty te odbywają się co 3-6 miesięcy.
Pamiętajmy ze przed pierwszą wizytą ,powinniśmy się dobrze przygotować tzn. znaleźć dentystę który zajmuje się leczeniem małych pacjentów! Nie wszyscy dentyści mają do tego predyspozycje i niektórzy po prostu nie chcą przyjmować dzieci.
Zadbajmy o zdrowy piękny uśmiech od jak najwcześniejszych lat !!!

 

Zapłacisz u nas kartą: VISA MASTERCARD MAESTRO POLCARD PLUS
Płatność ratalna z serwisem: MEDIRATY
Wszystkie bieżące informacje znajdziesz na naszej stronie Facebook