Na czym polega higienizacja?

Powrót doCo nowego?strony wyżej
Profesjonalna higienizacja w gabinecie stomatologicznym obejmuje skaling, piaskowanie i fluoryzację zębów. 
 
Skaling zębów to zabieg , którego celem jest usunięcie kamienia nazębnego z powierzchni zębów. Piaskowanie jest uzupełnieniem skalingu i polega na usunięciu osadów i nalotów. Zastosowanie tych metod pozwala na zabezpieczenie jamy ustnej przed rozwojem bakterii i wywołanych przez nie chorób zębów i dziąseł.
 
Kamień nazębny występuje w postaci twardych złogów, powstałych wskutek zwapnienia płytki nazębnej.Osadza się w trudno dostępnych  miejscach . W wyniku jego zalegania na powierzchni zębów dochodzi do powstania stanu zapalnego dziąseł,a następnie kości,co ostatecznie może doprowadzić do rozchwiania zębów oraz ich wypadania.
 
Płytka nazębna ma formę lepkiego, białego osadu zalegającego na powierzchni zęba, który tworzy się z resztek pokarmu, drobnoustrojów oraz martwych komórek błony śluzowej. Inwazja bakteryjna może wywoływać choroby dziąseł, paradontozę, a także wytwarzać kwas atakujący szkliwo i przyspieszający pojawianie się ubytków próchnicowych. Szczoteczka do zębów nie jest w stanie dotrzeć do wszystkich miejsc, dlatego potrzebne jest zastosowanie profesjonalnej higienizacji.
 
Najczęściej stosowaną metodą usuwania kamienia nazębnego  jest skaling przy użyciu ultradźwięków , które rozbijają załogi umożliwiają ich usunięcie z powierzchni zębów.
 
Piaskowanie zębów jest zalecane palaczom, osobom noszącym aparaty ortodontyczne, pijącym dużo herbaty i kawy, osobom decydującym się na wybielanie zębów oraz wszystkim u których widoczny jest osad na powierzchni zębów.
Piaskarka pod ciśnieniem rozpyla w jamie ustnej drobny piasek, który w bezpieczny sposób oczyszcza zęby.  Piasek dentystyczny trafia do najtrudniej dostępnych szczelin, co pozwala na usunięcie osadów, przebarwień, a także zminimalizowanie ryzyka chorób w jamie ustnej.
Cały zabieg higienizacji  trwa 30-45 minut. Po jego zakończeniu zęby  poddawane są fluoryzacji, której zadaniem jest wzmocnienie szkliwa.
Przeciwwskazaniem do skalingu przy pomocy ultradźwięków jest wszczepiony rozrusznik serca lub mocno rozwinięta osteoporoza.
 
Piaskowanie zębów nie powinno być wykonywane przy alergii na składniki stosowane w trakcie zabiegu (w tym sodę), oraz gdy występuje ból, rany lub owrzodzenia śluzówki a także stan zapalny jamy ustnej i dziąseł.
Zalecamy korzystanie z zabiegu higienizacji jamy ustnej co 6 miesięcy, chyba ze lekarz dentysta zaleci inaczej.
 

Zapłacisz u nas kartą: VISA MASTERCARD MAESTRO POLCARD PLUS
Płatność ratalna z serwisem: MEDIRATY
Wszystkie bieżące informacje znajdziesz na naszej stronie Facebook